Herriman High

Faculty and Staff Members

To e-mail a faculty or staff member, click on the person's name in the list below.

 

Name Department Assignment Other Assignment
Allred, Lynn Administration Ass't Principal (D-J)  
Albers, Kate Special Education Teacher  
Ames, Jill Science Teacher Girls Basketball Coach
Anderson, Liz English Teacher  
Andrus, Stanley Social Studies Teacher  
Ash, Will Math Teacher  
Baird, Kira Health Teacher, Health & Math Cheer Advisor
Bolduc, Nancy Office Staff Registrar  
Ball, Troy Social Studies Teacher  
Barnes, James Health Teacher Boys Cross Country Coach
Birch, James Administration Principal  
Blattman, Kathryn Science Teacher AP & Bio 1010, Biology
Bleazard, Alison Performing Arts Teacher, Dance, Ballroom Department Chair, Teacher Site
Blodgett, John Guidance Counselor (A-D)  
Bowdren, Steve Physical Education Teacher  
Bradshaw, KayCee Performing Arts Teacher, Theatre Arts  
Burr, Jackie English Teacher Teacher Site
Butterfield, Greg Math Teacher  
Call, Deanne Special Education Teacher Class Site
Christensen, Mike Administration Ass't Principal (R-Z)  
Church, Brittany English Teacher  
Colby, Bobbie Girls Golf Coach, School PR Golf Website
Cox, Brent CTE Business Teacher Yearbook Advisor, FBLA Assistant
DeBruyn, Bill Coaching   Girls Soccer Coach
Deherrera, Jason Science Teacher Baseball Coach
Derbidge, Jeffrey Math Teacher  
Durfee, Kim CTE Tech & Industry Teacher, Tech Lab TSA Advisor, TSA Website
Durham, Ashley English Teacher Newspaper Advisor, Class Site
Edwards, LaRue World Languages Teacher Department Chair
Egbert, Todd Health Health Teacher  
Einzinger, Rufine Administration Ass't Principal (K-Q)  
Escossio, Mark Social Studies Teacher  
Farnsworth, Larry CTE Tech & Industry Teacher, Auto  
Filippini, Matthew CTE Business Teacher FBLA Adviser
Fletcher, Kevin World Languages Teacher Swim Coach
Fotu, Janet Visual Arts Teacher Class Site
Garlick, Jake Social Studies Teacher Head Girls Track Coach
Gudjenov, Amelia CTE FACS Teacher  
Guzy, Holli World Languages Teacher  
Haag, Jonathan Math Teacher Girls Cross Country Coach
Hall, Alexa Visual Arts Teacher  
Halliday, Mark Administration Ass't Principal (A-C)  
Hansen, Crystal Media Media Center Coordinator  
Hill, Carissa English Teacher  
Howell, Tyler Foreign Language Teacher Teacher Site
Hunt, Sterling Social Studies Teacher Student Gov't (SBOs) Advisor
Hunter, Donna English Teacher Department Chair
Irvin, Ezra Science Teacher  
James, Darlene Social Studies Teacher  
Jensen, Holly Guidance Counselor (E-K)  
Jorgensen, Ben English Teacher  
Kabwere, Robyn Math Teacher  
Kammerman, Randall CTE Business Teacher  
Kemp, Kristi Work-based Learning WBL Coordinator  
Kendall, Karen Special Education Teacher Team Leader
King, Jennifer CTE FACS Teacher  
LaFranca, Julie World Languages Teacher, French/Soc Studies  
Lancaster, Shirlene Office Staff Financial Secretary  
Larsen, Arial Performing Arts Teacher, Dance Drill Team Adviser & Head Coach
Lauritzen, Scott CTE Business Teacher, Law Enforcement School Resource Officer
Liu, Su World Languages Chinese Teacher  
Lord, Jessica Science Teacher, Chemistry  
Lunak, Nancy CTE CTE Coordinator  
Lund, Matt Science Teacher Class Site
Mangum, Shawn Performing Arts Teacher Band Director
McKissick, Heidi Special Education Teacher  
McNeill, John Social Studies Teacher  
McNett, Meredith English Teacher Class Site
Merrell, Vince CTE Business Teacher Department Chair
Mitchell, Ryan Social Studies Teacher Head Boys Soccer Coach,
Morris, Lesli English Teacher Class Site
Morton, Jessi Science Teacher, Biology/Chemistry  
Neil, Alisha Science Teacher, Bio-Ag Science  
Nicholson, Bryan PE Teacher Head Volleyball Coach,
Nordfelt, Bill CTE Business Teacher, Drafting  
Nye, Cynthia English Teacher  
Nytch, Robert Custodial Head Custodian  
O'Brien, Victor Science Teacher, Physics Class Site
Pace, James Math Teacher  
Pearce, Dustin Physical Education Teacher  
Pendleton, Jana CTE FACS Teacher Department Chair
Petersen, Jenny Health Teacher  
Peterson, Saturday Social Studies Teacher Debate Coach, Class Site
Plummer, Erica English Teacher  
Price, Jeff Math Teacher  
Romanello, Tony Science Teacher, Physics  
Ryan, Patricia CTE FACS Teacher  
Seawright, Missy Dance Dance Company Co-Coach Class Site
Seltz, Randall English Teacher Class Site
Sidwell, Amber World Languages Teacher, ASL Class Site
Stone, Megan Guidance Counselor (L-Q)  
Sutherland, Julie CTE Business Teacher  
Taylor, Chelsea Performing Arts Teacher, Dance Dance Company Advisor
Thorpe, Austin Performing Arts Teacher, Vocal Music Choir Director
Tingey, Brad Driver's Ed Teacher Head Boys Basketball Coach
Trapane, Kory Fine Arts Teacher, Photography  
Turner, Kathleen CTE Tech & Industry Teacher, Woods  
Walker, Gina Math Teacher Department Chair
Wall, Eric Social Studies Teacher Department Chair, Class Site
Warner, Nicole Visual Arts Teacher Department Chair
Williams, Lynsey Science Teacher Teacher Site
Wilson, Jeff PE Teacher Football Coach
Wilson, Larry PE Teacher Head Football Coach
Wing, Julianna Business Teacher FBLA Co-Champion , Class Site
Zurcher, Jessica English Teacher  

 

Back to Top